Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Bezpieczeństwo i ewakuacja - 3 grupy rozwiązań obiektowych z kategorii must haveBiurowce czy budynki administracji publicznej wymagają odrębnych rozwiązań obiektowych, które służą wzmocnieniu bezpieczeństwa i efektywnej ewakuacji, a ponadto wpisują się w obowiązujące trendy architektoniczne. Coraz więcej firm stawia bowiem nie tylko na nowoczesne systemy okienno-drzwiowe oraz systemy związane z szeroko pojętą kontrolą dostępu, ale także na oryginalną architekturę i dobre wzornictwo, których celem jest budowanie wizerunku marki. Prezentujemy zatem trzy podstawowe grupy rozwiązań, które powinny się znaleźć w każdym nowoczesnym obiekcie – wzmacniając jego funkcjonalność i bezpieczeństwo, a przy tym wpisując się w dobry design.


#1 Rozwiązania wzmacniające bezpieczeństwo


Nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa najczęściej dotyczą kontroli dostępu do budynku oraz do newralgicznych pomieszczeń. Aby poprzez odpowiednie technologie dostępowe wzmocnić bezpieczeństwo, zarządcy i inwestorzy wybierają m.in. systemy klucza i systemy zarządzania GEMOS*, czyli nowoczesne, ekonomiczne i elastyczne rozwiązania, które można dopasować do potrzeb konkretnej firmy, instytucji i budynku.

Systemy klucza mogą być różne, bo w zależności od wymagań możliwe jest zastosowanie ich w wersji: mechanicznej, elektronicznej lub mechatronicznej. Ponadto odpowiednio zaprojektowane i wprowadzone będą ze sobą w pełni kompatybilne, można je również w każdej chwili rozbudować oraz zarządzać nimi jako jednym systemem: – Mechaniczny system klucza, np. marki BKS**, to najczęściej projektowany pod konkretne potrzeby system uprawnień dostępowych do poszczególnych pomieszczeń i obiektów. System klucza powinien być dopasowany do infrastruktury i struktury organizacyjnej firmy lub instytucji. Pozwala na skuteczne zarządzanie uprawnieniami dostępowymi pracowników do konkretnych stref i pomieszczeń. Dzięki niemu użytkownik przy pomocy jednego klucza może otworzyć wszystkie pomieszczenia lub tylko te, do których został nadany mu dostęp – mówi Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Obiektowe systemy klucza oparte są na wkładkach cylindrycznych, współpracujących z różnymi rodzajami zamków (również specjalistycznymi), takimi jak np. wielopunktowe zamki paniczne BKS Secury Panik 19, które zapewniają maksymalną elastyczność w jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych drzwiach profilowych. Posiadają one odwracalną zapadkę umożliwiającą przełączanie strony panicznej (do drzwi otwieranych na zewnątrz lub do wewnątrz). Z kolei zamki w wersji elektronicznej wyposażone są w funkcję cofnięcia zapadki kluczem oraz przełączalne opcje ustawień fail-secure / fail-safe na obudowie zamka.

Elektroniczny system klucza umożliwia nadawanie dostępu do odpowiednich stref w budynku za pomocą transpondera (breloka lub karty). Wdrożenie rozwiązań opartych na elektronice pozwala nie tylko nadać użytkownikom dostęp do wybranych pomieszczeń, ale także na określenie przedziałów czasowych, w jakich ten dostęp będzie aktywny (na przykład tylko w godzinach pracy). To rozwiązanie daje możliwość kontrolowania, o której godzinie dane pomieszczenie zostało otwarte, a także weryfikowania, kto i kiedy wchodził do konkretnego pomieszczenia i ile czasu w nim spędził.

#2 Rozwiązania gwarantujące efektywną ewakuację

Dobry system ewakuacyjny zapewnia szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku w przypadku zagrożenia. Musi spełniać nie tylko wymogi prawne, ale także być dopasowany do potrzeb konkretnego budynku. Chociaż część rozwiązań jest znormalizowana (na przykład: oznakowanie i oświetlenie dróg ewakuacyjnych, czy zamki i dźwignie antypaniczne w drzwiach ewakuacyjnych), to obecnie wiele zabezpieczeń dobieranych jest indywidualnie do obiektu. Rozwiązania te uwzględniają m.in. wielkość obiektu, liczbę osób, które w nim jednocześnie przebywają i mogą wymagać ewakuacji oraz ich stopień zaznajomienia z budynkiem. Inaczej powinny być „prowadzone” osoby, które sporadycznie pojawiają się w obiekcie, np. w centrum handlowym, a inaczej stali użytkownicy budynku, np. na co dzień pracujący w biurowcu. Inne zabezpieczenia przeciwpożarowe będą też na drogach ewakuacyjnych w budynkach wysokich, a inne w niskich.

Obecnie szczególnym zainteresowaniem w zakresie ewakuacji cieszą się nowoczesne systemy zarządzania budynkiem, jak wymieniony już GEMOS, które potrafią realizować zautomatyzowane scenariusze ewakuacyjne dla danej strefy zagrożenia. Sterują zamykaniem przegród przeciwpożarowych i oświetleniem ewakuacyjnym, włączają oddymianie w razie pożaru, uruchamiają sygnalizację ostrzegawczą, otwierają drzwi ewakuacyjne, itp. Jednak nawet najnowocześniejsze systemy tego typu zawsze bazują na rozwiązaniach podstawowych – a w tym przypadku podstawą i elementem gwarantującym efektywną ewakuację są zamki, dźwignie i ryglowania zgodne z normami EN 1125 i EN 179.

– Z uwagi na efektywność wielopunktowe zamki BKS Secury Panik 19 są idealne do zastosowania w strefach bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Dzięki wprowadzeniu odwracalnego rygla zapadkowego i przełączanej stronie panicznej są one produktem uniwersalnym, możliwym do montażu z każdej strony drzwi ewakuacyjnych. Instalacja jest bardzo prosta, zresztą kod QR na listwie czołowej kieruje wprost do instrukcji instalacji – mówi Piotr Kosmowski.

Zamki te są kompatybilne z całym systemem ewakuacji opartym na rozwiązaniach grupy G-U, a więc z przeciwzamkami (np. MTRS), blachami zamykającymi i zaczepami. Pasujące do siebie i współpracujące ze sobą rozwiązania tworzą jeden, płynnie działający „mechanizm” – na przykład drzwi wyposażone w odpowiednie zamki można dodatkowo wyposażyć w napęd automatyczny, jak i siłowniki służące do napowietrzania (FTA-600).

– Dobrym przykładem jest napęd DTN 80 do drzwi rozwieranych, który posiada funkcję ciągnącą i pchającą. Przeznaczony jest zarówno do drzwi jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych, a w odpowiedzi na współczesne trendy w budownictwie bez problemu obsłuży ciężkie drzwi z dużymi przeszkleniami (np. skrzydło drzwiowe o szerokości do 1600 mm i wadze do 600 kg) – mówi szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Napęd DTN 80 charakteryzuje się dużą dynamiką otwierania i wyjątkowo cichą pracą, co jest ważną zaletą np. w przypadku pomieszczeń szpitalnych lub biurowych. Istotną cechą DTN 80 jest mechaniczna regulacja kolejności zamykania. Posiada on również opatentowany system podwójnych sprężyn, który zapewnia perfekcyjne i bezpieczne zamykanie drzwi, dlatego jest szczególnie rekomendowany do zastosowania w obiektach, w których kryteria bezpieczeństwa przeciwpożarowego wymagają bezwzględnego odcięcia pomiędzy dwiema strefami w budynku.

#3 Rozwiązania wpisujące się w designerskie trendy

Nowe obiekty użyteczności publicznej są nie tylko komfortowe i bezpieczne, ale także dobrze zaprojektowane – design dotyczy w tym przypadku zarówno bryły, jak i wyposażenia wnętrz. Dlatego w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej sprawdzają się m.in. automatyczne systemy wejściowe, które pozwalają swobodnie kształtować komfortową i nowoczesną przestrzeń.

Systemy drzwi automatycznych, dzięki zastosowaniu napędów (DTN 80 do drzwi rozwieranych i econoMaster lub compactMaster do drzwi przesuwnych) nie wymagają od użytkowników praktycznie żadnej obsługi. Umożliwiają za to szybką komunikację między strefami i dlatego sprawdzają się w obiektach o dużym natężeniu ruchu: – Zautomatyzowane, bezdotykowe i bezprogowe wejścia, w tym przejścia wewnętrzne, możliwe są zarówno z wykorzystaniem drzwi przesuwnych, jak i rozwieranych. Odpowiednia konfiguracja systemu przejść w budynku pozwala na przemieszczanie się właściwie bez konieczności dotykania klamek, np. gdy budynek jest wyposażony w czytniki breloków lub kart lub systemy przejścia na bazie czujników ruchu – tłumaczy ekspert G-U Polska.

Oprócz tego nadal modne są tzw. open spaces – wspólne przestrzenie biurowe, oddzielone od siebie szklanymi ścianami działowymi, które mają konstrukcję modułową, dzięki czemu można je wykorzystać w strefach pełniących różne funkcje, np. biurowo-konferencyjne. Szklane panele biurowe mogą być stałe, można je także uzupełnić o elementy rozwierane lub przesuwne, tworząc tym samym przestrzeń, którą w prosty i elastyczny sposób można dowolnie aranżować. W tym celu wykorzystuje się systemy ścian całoszklanych GSWM. Ich zaletą jest fakt, że doskonale wpisują się w charakter i styl obiektu, pozwalają na utrzymanie optymalnego doświetlenia pomieszczeń i umożliwiają łatwe wydzielenie odrębnych przestrzeni, zapewniając ich użytkownikom więcej komfortu.

Osobną kategorią są moduły zamontowane w indywidualnie projektowanej prowadnicy (jej kształt jest dopasowany do przestrzeni oraz wymagań użytkowych obiektu), które są ręcznie przesuwane, aby w efekcie stworzyć pełną, szklaną ścianę. To rozwiązanie znane z nowoczesnych centrów handlowych lub biur: – Chcąc złożyć ścianę opartą na systemie ścian całoszklanych GSWM, wystarczy otworzyć pierwszy panel i po kolei przesunąć wszystkie – tak poskładane panele zajmują bardzo mało miejsca. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy łożysk kulkowych cały proces przebiega bardzo płynnie i nie wymaga użycia dużej siły. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest też brak progu, dzięki czemu wpisuje się ono w ideę budownictwa bez barier – podsumowuje szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Bezpieczeństwo i ewakuacja, funkcjonalność i komfort, a do tego oczywiście design – to tylko niektóre z wyznaczników dobrze zaprojektowanych obiektów użyteczności publicznej. Innowacyjnych rozwiązań i systemów – mechanicznych i tych w wersji zautomatyzowanej, które znakomicie sprawdzą się w tego typu obiektach – jest coraz więcej. Ale tylko ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb obiektu i fachowe wdrożenie zapewnią użytkownikom konkretnego budynku bezpieczeństwo i komfort.


____
* GEMOS – system zarządzania budynkiem, będący neutralną, niezależną od producenta platformą, która umożliwia pełną integrację poszczególnych rodzajów systemów zabezpieczeń. Wszystkie elementy GEMOS są ze sobą połączone, np. kontrola dostępu jest powiązana z techniką dróg ewakuacyjnych, systemem alarmu pożarowego i techniką zamykania elektronicznego.

** BKS – marka popularnych i sprawdzonych rozwiązań drzwiowych Grupy G-U: zamków, wkładek oraz produktów wykorzystywanych na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. Uniwersalność zastosowań, szeroka gama oferowanych produktów, ich standard oraz dopasowanie do różnych potrzeb i wymagań sprawiają, że marka BKS utożsamiana jest w tym sektorze z innowacjami i najwyższą jakością.

____
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box

NAPISZ DO NAS

> admin(at)lazienkaikuchnia.pl <