Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Jak stworzyć idealne podłoże w niskich temperaturach?Nieogrzewane lub słabo ogrzewane pomieszczenia stanowią wyzwanie nie tylko dla wykonawców podłóg, lecz także mas szpachlowych służących do wyrównywania i niwelowania podłoży. W takich przypadkach warto sięgnąć po masy szybkowiążące zapewniające doskonały efekt w wymagających warunkach klimatycznych.


W okresie jesienno-zimowym materiały budowlane są narażone na niskie temperatury, które wpływają na ich właściwości. Dotyczy to zwłaszcza produktów chemii budowlanej, jakimi są na przykład masy szpachlowe. Idealne temperatury powietrza, w jakich powinny być one przechowywane i stosowane, mieszczą się w zakresie około 15-25°C. W wychłodzonych magazynach czy nieogrzewanych budynkach w stanie surowym zamkniętym często trudno o takie warunki. Standardowe masy szpachlowe aplikowane w chłodnych pomieszczeniach zachowują się bardzo niestabilnie. Znacznie wydłuża się czas ich schnięcia i osiągania gotowości do układania wykładziny. Na ich powierzchni często wytrąca się nalot, a podczas szlifowania mogą nadmiernie pylić. Aby uniknąć błędów wykonawczych i potencjalnych reklamacji, warto sięgnąć po szybkie masy szpachlowe, takie jak UZIN NC 152 Turbo, UZIN NC 170 czy UZIN NC 172 BiTurbo.

Szybkie wiązanie w niskich temperaturach

Tajemnicą specjalistycznych mas niwelujących UZIN do stosowania w niskich temperaturach jest zawartość wysokoreaktywnych cementów, które wiążą natychmiast po dodaniu wody. W procesie wiązania hydraulicznego wydzielają one więcej ciepła i zachowują większą stabilność nawet w niekorzystnych warunkach. Szybkie masy można stosować już przy temperaturze podłoża wynoszącej zaledwie 10°C. Samorozlewne i samopoziomujące produkty pozwalają uzyskać idealnie równą i gładką powierzchnię, która uzyskuje gotowość do układania okładziny nawet po upływie kilku godzin, w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Na przykład masa UZIN NC 172 BiTurbo umożliwia klejenie wykładzin tekstylnych już po 60 minutach przy temperaturze podłoża 18°C. Choć przy niższych temperaturach czas ten ulega wydłużeniu, nadal jest on znacząco krótszy niż w przypadku zwykłych produktów, które wymagają odczekania nawet kilku dni. Co jednak najważniejsze, szybkie masy gwarantują zachowanie wszystkich właściwości związanych z wydajnością, wysoką wytrzymałością, jak również stabilnością wymiarową warstwy. W ofercie UZIN znajdują się ponadto dodatki do jastrychów, które skracają czas oczekiwania na osiągnięcie gotowości do układania okładziny podłogowej. W zależności od potrzeb można wybrać UZIN AS 52  w formie płynnej lub UZIN AS 51 w formie proszku. Obydwa rozwiązania ograniczają zapotrzebowanie na wodę zarobową aż do 25% i ograniczają możliwość występowania naprężeń i spękań w warstwie podłoża.

Idealne do wszystkich podłoży i rodzajów okładzin

Szeroki asortyment szybkich mas szpachlowych pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania w zależności od jakości istniejącego podłoża i rodzaju układanej wykładziny. Na przykład UZIN 152 TURBO, do stosowania w zakresie grubości warstw do 10 mm, cechuje się bardzo gładką i jednolitą optycznie powierzchnią oraz bardzo dobrą szlifowalnością. Dzięki temu znajduje doskonałe zastosowanie w przypadku układania okładzin LVT i elastycznych, jak również parkietu warstwowego. Natomiast na starych, nierównych podłożach z pozostałościami różnego rodzaju klejów doskonale sprawdzi się masa UZIN NC 172 BiTurbo. Dzięki wysokowydajnej technologii upłynniania błyskawicznie się rozprowadza i natychmiast wiąże hydraulicznie, tworząc wytrzymałe podłoże odporne na bardzo wysokie obciążenia. Równie doskonałe efekty w wymagających warunkach zapewnia masa UZIN NC 170 LevelStar do stosowania we wszystkich zakresach grubości warstw. Sprawdzi się ona nie tylko na bardzo trudnych podłożach i w niskich temperaturach, lecz także dzięki ekstremalnie dobrej rozpływności tworzy idealnie gładką i niezwykle wytrzymałą powierzchnię o dobrej chłonności. Można na niej układać każdego rodzaju okładziny podłogowe włącznie z podłogami drewnianymi w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.

Dzięki błyskawicznym masom niwelującym UZIN oraz dedykowanym dodatkom można uzyskać szybki i perfekcyjny efekt idealnego podłoża nawet w bardzo trudnych warunkach klimatycznych i przy ograniczonym czasie realizacji. Efekt błyskawicznego wiązania pozwala na szybkie przejście do układania okładzin, co przekłada się na realną oszczędność czasu i kosztów.

Producent: Uzin Utz Polska Sp. z o.o. ul. Jaworzyńska 287, 59-220 Legnica, https://pl.uzin.com /UZIN UTZ z siedzibą w Ulm zatrudnia ponad 1,300 pracowników i osiągnęła w 2020 roku obrót 383.6 miliona euro w całej grupie. Firma zajmuje liderską pozycję w dziedzinie rozwoju i produkcji wyrobów oraz maszyn przeznaczonych do jastrychów, podłóg, płytek i parkietów. Oferowane przez nas systemy produktów chemii budowlanej obejmują przygotowanie podłoża i montaż okładzin podłogoiwych, jak również wykończenie i pielęgnację powierzchni. Nasze produkty są opracowywane i produkowane przez firmy wchodzące w skład grupy i oferowane na całym świecie pod markami UZIN, WOLFF, PALLMANN, arturo, codex i Pajarito, które zdobyły międzynarodowe uznanie. Dla naszej istniejącej od 111 lat rodzinnej firmy świat podłóg jest prawdziwym powołaniem. Od zawsze wspieraliśmy i nadal będziemy nadal wspierać montażystów, wykonawców i architektów. Więcej informacji na stronie: www.uzin-utz.com

Uzin Utz Polska

NAPISZ DO NAS

> admin(at)lazienkaikuchnia.pl <