Urządzamy łazienkę industrialną
- Kategoria: WYPOSAŻENIE ŁAZIENEK
Trend industrialny cieszy się rosnącą popularnością. Chętnie wykorzystywany jest nie tylko w loftach i wnętrzach typu studio, ale też na mniejszym metrażu. Jak efektownie urządzić łazienkę w fabrycznym stylu?
Coraz częściej deweloperzy i inwestorzy szukają inspiracji w starych fabrykach. Powstają w nich centra handlowe, mieszkania i restauracje jakby wprost wyjęte z czasów rozkwitu ery przemysłowej. Coraz popularniejszy w Polsce trend industrialny to nic innego jak próba oswojenia wnętrz poprzemysłowych w taki sposób, by wciąż czytelny pozostał ich charakter i pochodzenie. Wiele osób skłania się ku tej oszczędnej estetyce, ale jednocześnie nie chce lub nie może zamieszkać w lofcie. Jak zaadaptować cząstkę tej niezwykłej scenografii w swoim mieszkaniu?
Pozostawienie obnażonych instalacji, elementów konstrukcyjnych, filarów, odsłonięcie ceglanych lub – w nowszej wersji – betonowych ścian, stanowią sedno stylu industrialnego. Elementy te można wykorzystać właściwie w całym mieszkaniu: w rozświetlonych przestrzeniach pokoju dziennego, w pomieszczeniach sypialnych (często wzbogaconych o niezwykłe konstrukcje antresoli), we wnętrzach typu studio, gdzie przestrzeń i wysokość pomieszczeń pozwalają na nieskrępowane budowanie aranżacji „w górę”, no i oczywiście w łazienkach.
Loftowa łazienka powinna być próbą uchwycenia historii wnętrza i połączenia jej z funkcjonalnością oraz przytulnością. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie niewykończonych elementów ścian, odsłonięcie ich struktury. Jeśli decydujemy się na płytki ceramiczne, to dopasujmy je do charakteru aranżacji. Idealnie sprawdzi się tu beton lub kafle go imitujące. Połączmy żywioły – to powoli przełamać surowość wnętrza. Atmosferę ocieplą ceramiczne płytki lub meble wykonane z surowego, solidnego drewna.
Wnętrza prawdziwych loftów są pełne światła dzięki wysokim sufitom, otwartym przestrzeniom i dużym oknom. Co zrobić, aby uzyskać podobny efekt w mniejszym pomieszczeniu? Można je optycznie powiększyć używając kilku źródeł światła, np. ozdobnych żarówek na kolorowych kablach, luster, gładkich powierzchni i oszczędnych w formie mebli.
Szukając mebli do łazienki warto zwrócić uwagę na stal, która skontrastowana z białymi, ceramicznymi powierzchniami da ciekawy, nowoczesny efekt.
– Doskonałą alternatywą dla typowej szafki umywalkowej może być stalowa konsola, łącząca wytrzymałość z surową, a jednocześnie lekką formą – mówi Michał Łój, Product Design Manager w firmie Deante. – Wysokiej jakości stal, spawana, solidna konstrukcja, wytrzymała farba piecowa, odporna na wilgoć i długowieczna – te cechy sprawiają, że jest wręcz stworzona do wykorzystania w industrialnej łazience.
Konsola zaprojektowana przez Michała Łoja dla Deante, połączona z prostą i funkcjonalną umywalką Temisto, będzie pasować do każdej łazienki. Zestaw dostępny jest w trzech rozmiarach, a wysokość i poziomowanie można dostosować dzięki regulowanym nóżkom konsoli. Jest wyposażona w zintegrowany wieszak na ręcznik oraz demontowalną półkę stalową z otworami, które czerpią z estetyki konstrukcji stalowych. Warto także wyposażyć umywalkę w elegancki, chromowany syfon oraz białą lub czarną baterię, np. Hiacynt od Deante, zaprojektowaną przez Małgorzatę Płoskońską.
Konsola łazienkowa Deante. Wykończenie w kolorze czarnej satyny jest eleganckie i odporne na ścieranie. W zestawie z umywalką z rodziny Temisto dostępną w trzech rozmiarach: 50x40, 50x50 i 60x50 cm. |
W industrialnej łazience warto rozważyć minimalistyczne rozwiązania prysznicowe, które podkreślą surowy wystrój. Ciekawą propozycją jest panel natryskowy Multibox od Deante. Podtynkowy montaż sprawia, że panel jest zlicowany z powierzchnią płytek, a błyszczące, chromowane wykończenie przyciąga wzrok. Otwarta strefa prysznicowa, jednolita powierzchnia podłogi i odpływ liniowy zamiast brodzika potęgują jeszcze efekt. Takie ograniczenie liczby elementów wyposażenia dodatkowo powiększy wizualnie łazienkę.
Baterie Hiacynt od Deante. Matowa powierzchnia korpusów i błyszczące płaszczyzny chromowanych dźwigni oraz wylewek. |
Trend industrialny chętnie korzysta z zapożyczeń z estetyki steampunku czy dieselpunku, pozwala na mieszanie stylów i form. Tworząc wnętrze z założenia oderwane od ogólnych kanonów piękna, możemy popuścić wodze fantazji. Wystrój uzupełnić metalowymi drobiazgami: mydelniczką, haczykami na ręczniki, drucianymi koszami na bieliznę. Rozważyć wstawienie staroświeckiego stołka, lampy kreślarskiej, czy oprawić lustro w masywną metalową ramę. Przedmioty z historią wprowadzą do łazienki osobistą nutkę i ocieplą surowe wnętrze. Dzięki temu stworzymy miejsce jedyne w swoim rodzaju, modne, w którym jednocześnie będziemy czuć się zawsze swobodnie.
Deante (PRESS BOX)