Reklama

 • Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase

System klucza i wkładka BelviusW biurowcach, firmach, ale także na nowoczesnych osiedlach i w domach jednorodzinnych obowiązują coraz lepsze standardy bezpieczeństwa, a wielu klientów – zarówno inwestorów, jak i zarządców – sięga po tzw. system klucza. Już sama konfiguracja takiego systemu stanowi wzmocnienie kontroli wejścia i bezpieczeństwa antywłamaniowego, ale równie ważne są elementy, które go tworzą. Dlatego dobry system klucza powinien być oparty na najlepszych wkładkach – to dzięki nim ochrona przed włamaniem jest jeszcze lepsza, a system funkcjonuje bezawaryjnie. Tego typu rozwiązania muszą być kompatybilne, więc zazwyczaj pochodzą z portfolio jednego producenta. W ofercie Grupy G-U są to produkty oznaczone logotypem BKS, jak np. system nowych wkładek Belvius.


Czym jest system klucza?

System klucza to nic innego, jak zaprojektowany pod konkretne potrzeby system uprawnień dostępu do poszczególnych pomieszczeń, stref lub obiektów. System nadawania uprawnień jest owocem współpracy klienta z dostawcą tego typu rozwiązania – oznacza to indywidualne dopasowanie do konkretnego obiektu (np. firmowego) i jego struktury organizacyjnej. System klucza to także najprostszy sposób na zarządzanie uprawnieniami pracowników, poprzez nadawanie im dostępu do konkretnych pomieszczeń lub stref. Uprawnienia zależą na przykład od pełnionej przez użytkownika klucza funkcji lub stanowiska (dla porównania: menedżer obiektu vs. zwykły pracownik, właściciel domu vs. ogrodnik). Uprawnienia dostępu mogą także zależeć od charakteru obiektu (dom jednorodzinny vs. hotel) czy miejsca pracy (biuro vs. laboratorium). W praktyce użytkownik przy pomocy jednego klucza może otworzyć wszystkie pomieszczenia, do których nadano mu dostęp.

System klucza znakomicie się sprawdza w domach jednorodzinnych i budownictwie mieszkaniowym. Można zainstalować go w domu, jeśli są w nim pomieszczenia, do których dzieci nie powinny mieć dostępu, np. takie jak: kotłownia, piwnica, garaż, strefa biurowo-usługowa (jeśli któryś z opiekunów prowadzi własną działalność gospodarczą). Opiekun może mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń, a dzieci posiadają klucze, którymi otworzą np. furtkę i drzwi wejściowe. System klucza BKS zwiększa zatem bezpieczeństwo domu i domowników.

Główny a systemowy, czyli kto ma jaki klucz?

System klucza to rozwiązanie, które składa się z klucza głównego i kompletu kluczy systemowych. Klucz główny (Master Key) służy do otwierania wszystkich drzwi, spełnia także ważną rolę w przypadku, gdy np. użytkownik klucza systemowego zgubi go lub zatrzaśnie się w jakimś pomieszczeniu. Osoba wyznaczona do obsługi klucza głównego otworzy wówczas każde drzwi. Natomiast klucze systemowe, tzw. grupowe i indywidualne, to klucze z przypisanym im dostępem otwierania wybranego pomieszczenia (klucz indywidualny) lub pomieszczeń (klucz grupowy). To właściciel lub zarządca określa liczbę kluczy, którymi użytkownicy będą się posługiwać – może być ich kilka (np. w przypadku systemu zainstalowanego w domu jednorodzinnym), kilkanaście lub kilkadziesiąt – z możliwością domówienia kolejnych kluczy i wkładek do drzwi (w dowolnym momencie). Oznacza to, że system klucza można rozwijać na bieżąco – w zależności od rosnących potrzeb obiektu i jego użytkowników. Również sam montaż systemu jest prosty, ponieważ nie wymaga żadnych prac remontowych, a specjalne wkładki do zamków można założyć praktycznie w każdej chwili.Mechaniczny czy elektroniczny?

System klucza jest możliwy do wdrożenia w trzech wariantach – pierwszy z nich to mechaniczny system klucza, oparty na „klasycznych” wkładkach bez elementów elektronicznych. Drugi wariant to mechaniczno-elektroniczny system klucza, który najlepiej sprawdza się w obiektach, w których obowiązują wyższe wymagania bezpieczeństwa. Trzeci – elektroniczny – oparty jest na dodatkowych rozwiązaniach elektronicznych, które pozwalają uzyskać dostęp do odpowiednich stref w firmie za pomocą czytnika, czyli z użyciem breloka lub karty. Wdrożenie rozwiązań opartych na elektronice, oprócz podstawowej możliwości nadawania dostępu do poszczególnych pomieszczeń, pozwala również ustalać przedziały czasowe, w jakich dostęp będzie aktywny (na przykład tylko w godzinach pracy). Oznacza to również możliwość kontrolowania, o której godzinie dane pomieszczenie zostało otwarte oraz weryfikowania, kto i kiedy do niego wchodził, a także ile czasu tam spędził, itp. Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania dostępami w domu lub firmie z pewnością podniesie bezpieczeństwo antywłamaniowe, ułatwi życie użytkownikom systemu, a tym samym poprawi chociażby organizację pracy (np. zarządzanie dostępem do pomieszczeń dla różnych grup pracowników lub nawet zmian), czy też ochronę dóbr materialnych i danych.Wkładka Belvius – solidna baza dobrego systemu

System klucza oparty jest na odpowiednio zróżnicowanych wkładkach do zamków, dzięki czemu wszystkie drzwi, do których przypisano dostęp danej osobie, mogą zostać otwarte jednym kluczem – wspomnianym już kluczem głównym. W przypadku jego zagubienia (a także każdego innego klucza z systemu) jest możliwość bezpiecznego dorobienia klucza u producenta, na podstawie specjalnej karty lub przekodowania wkładek drzwiowych. Zaleta przekodowania wynika z faktu, że użytkownik nie musi zamawiać nowych wkładek lub wymieniać całego systemu w obawie, że zagubiony klucz odnajdzie osoba nieupoważniona. Istnieje także możliwość zamówienia u dostawcy systemu kopii wkładek lub kluczy systemowych. I tu pojawia się kolejny ważny aspekt – głównym zadaniem systemu klucza jest bezpieczeństwo dostępowe i antywłamaniowe. Dobry system bazuje bowiem na solidnych, antywłamaniowych wkładkach, takich jak np. doceniane wkładki BKS.

– W Niemczech marka BKS jest synonimem bezpieczeństwa dopasowanego do indywidualnych wymagań użytkowników. W kolekcji BKS znajdują się m.in. wkładki o różnym stopniu zabezpieczeń przed manipulacją z zewnątrz, które gwarantują optymalną ochronę antywłamaniową i różnorodny zakres zastosowań, jak np. wkładka Belvius. To nowość w ofercie marki BKS (na kluczu wyróżniona kolorem fioletowym). Wkładka BKS Belvius jest wygodna w obsłudze i intuicyjna, dzięki technologii odwracalnego klucza, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i większą elastyczność. Posiada dwie opcje ochrony przed kopiowaniem: ukrytą (VLK) oraz ruchomą (BWK), co stawia ją na drugim miejscu w rankingu wkładek BKS, zaraz za sztandarową wkładką BKS Janus – wyjaśnia Marcin Drobniak, specjalista ds. systemów klucza G-U Polska.

Zalety systemu wkładek BKS Belvius:

 • ukryta ochrona przed kopiowaniem (VLK) – klucz posiada wyfrezowany, podwójny rowek z ukrytym zabezpieczeniem przed kopiowaniem (VLK); klucz można obrócić jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy klucza i wkładki do siebie pasują;
 • ruchoma ochrona przed kopiowaniem (BWK) – element wkładki Belvius z ruchomym sztyftem wewnętrznym, który zabezpiecza przed kopiowaniem klucza;
 • cylinder sześciopinowy (już od długości 27/27);
 • ochrona przed manipulacją uderzeniową;
 • zabezpieczenie przed rozwierceniem (w standardzie);
 • zwiększona ochrona przed kopiowaniem dzięki opatentowanej serii profili;
 • certyfikaty DIN 18252 i EN 1303.Odpowiednia wkładka w połączeniu z systemem klucza uznanej marki może zatem nie tylko wspomóc procesy dostępowo-zarządcze w firmie, ale także ułatwi funkcjonowanie mieszkańcom domów wielorodzinnych lub jednorodzinnych. W każdym przypadku podnosi bowiem bezpieczeństwo – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, ponieważ wzmacnia kontrolę dostępu i (jak w przypadku produktów marki BKS) bazuje na solidnych wkładkach drzwiowych, z różnymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Ponadto zaawansowane systemy klucza mogą działać na podstawie rozbudowanych, elektronicznych systemów z zakresu kontroli dostępu – od użytkownika zależy, który wariant rozwiązania wybierze i czy będzie chciał go rozbudować w przyszłości. Możliwości jest wiele.

Zobacz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=GPbi9IdOMcg
G-U Polska
press box

NAPISZ DO NAS

> admin(at)lazienkaikuchnia.pl <