Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Czytniki linii papilarnych. Jaki model sprawdzi się w domu, jaki w bloku, a jaki w firmie?Czytniki linii papilarnych to rozwiązania, które coraz częściej będą stosowane w nowoczesnych budynkach – zarówno w firmach, jak i w domach jednorodzinnych. Zaletą biometrycznej kontroli wejścia jest przede wszystkim większy poziom bezpieczeństwa, a także brak konieczności posiadania klucza.

W efekcie otwieranie drzwi – przez domowników i osoby, którym udzielono dostępu – jest komfortowe, proste i szybkie. Ale czytniki linii papilarnych to nie tylko prosta funkcja skanowania palca. Czym się różnią? Jaki wybrać do domu, a jaki do firmy? Prezentujemy przegląd rozwiązań z oferty G-U Polska.

Czytniki to bezpieczne i komfortowe rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu. Bezpieczne, bo nie skanują wszystkich linii papilarnych, a jedynie określone punkty z odcisku palca. Komfortowe, bo drzwi z czytnikiem to drzwi zautomatyzowane, czyli wyposażone w silnik (np. A-Öffner lub A-Öffner Servo). Są zatem bardzo proste w obsłudze – wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik, aby odryglować drzwi. Dzięki temu nawet duże i ciężkie drzwi, bez użycia klucza, otworzą zarówno małe dzieci, seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnością. Ponadto czytniki z oferty G-U Polska są kompatybilne ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi GU-Secury Automatic, takimi jak np. samoryglujące się zamki GU-Secury Automatic i GU-Secury Automatic-DR, dzięki którym domownicy nie muszą również pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem. To zachęca klientów, którzy szukają odpowiedniego czytnika do domu lub firmy. Podpowiadamy, jaki wybrać.

Czytnik w domu jednorodzinnym. Na co zwrócić uwagę?


KOMFORT. Co do zasady czytnik linii papilarnych to urządzenie komfortowe – dzięki niemu nie trzeba otwierać drzwi przy pomocy klucza (a więc pamiętać o nim, pilnować go, szukać, jeśli się zawieruszy). Jednak domowa, biometryczna kontrola dostępu może mieć więcej zalet. Dobrym przykładem jest czytnik ekey dLine, którego oprogramowanie umożliwia komfortowe otwieranie drzwi także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, czyli np. innego ułożenia palca lub jego niewielkiego skaleczenia. Ponadto ekey dLine poradzi sobie także z rozpoznaniem zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Użytkownik nie musi się zatem martwić, czy czytnik zadziała.
Czytnik ekey dLine może również funkcjonować w wersji rozszerzonej, czyli w ramach systemu domowej kontroli wejścia (drzwi wyposażone w: silnik, przepust kablowy, podpięte do centrali zarządzającej). Oznacza to, że domownik otworzy drzwi zdalnie, np. członkowi rodziny. Może także ustawić dostęp czasowy, w którym drzwi pozostają otwarte, np. podczas domowego przyjęcia. Również diagnostyka systemu czytnika ekey dLine (konserwacja zapobiegawcza) może odbywać się poprzez zdalne logowanie do systemu klienta.

Równie komfortowym urządzeniem – ergonomicznym i prostym w obsłudze – jest często stosowany w domach jednorodzinnych czytnik IDENCOM, który dzięki szczelnej obudowie doskonale znosi trudne warunki zewnętrzne – niestraszne mu nawet bardzo silne opady atmosferyczne, temperatury poniżej zera i upalne słońce.

DESIGN. Budynki jednorodzinne, których drzwi wyposażone są w czytniki, to zazwyczaj obiekty nowe lub po gruntownej przebudowie i remoncie. Oznacza to, że wyróżniają się architekturą, dlatego ich właściciele poszukują rozwiązań nie tylko nowoczesnych, ale również takich, które swoim wzornictwem idealnie wkomponują się w drzwi wejściowe. Wzięli to pod uwagę projektanci czytnika ekey dLine – urządzenie łączy w sobie dobry design, kompaktowy rozmiar i elementy ozdobne, które łatwo dopasować do wyglądu drzwi.

Warto także zwrócić uwagę na miejsce montażu czytnika, np. ekey dLine może być zainstalowany zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie, a czytnik IDENCOM można zamontować na elewacji budynku (montaż natynkowy) przy drzwiach lub bezpośrednio na drzwiach – na skrzydle lub ramie. Im większa elastycznoś
 pod kątem lokalizacji montażowej, tym łatwiej wkomponować urządzenie tego typu do strefy wejściowej.

SMART HOME
. Czytnik ekey dLine to nie tylko wygląd – podobnie jak nowoczesne domy, które pod płaszczem designu skrywają często systemy i urządzenia sprawiające, że budynek jest nie tylko piękny, ale także inteligentny, czyli wyjątkowo funkcjonalny i bezpieczny. System dostępu z czytnikiem ekey dLine wpisuje się w ideę smart home, ponieważ łatwo go zintegrować z inteligentnym domem, a także rozbudować o dodatkowe funkcje. Oznacza to, że zautomatyzowany system kontroli wejścia z czytnikiem umożliwia wspomniane już zdalne otwieranie drzwi. Obsługa drzwi wejściowych na odległość odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego (smartfon, tablet), poprzez aplikację ekey bionyx. Ponadto aplikacja umożliwia obsługę drzwi w trybie comfort (dostępny na licencji) – wymaga on zastosowania urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu, dzięki czemu otwieranie i zamykanie drzwi może odbywać się na odległość (np. z pracy). Pozwala także otrzymywać powiadomienia (wiadomości Push), np. o otwarciu drzwi przez dziecko za pomocą czytnika linii papilarnych.

BEZPIECZEŃSTWO
. Czytnik ekey dLine zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki zabezpieczeniu przed próbą uzyskania nieuprawnionego dostępu i zastosowanej technologii czujników RF (ochrona przed próbą skopiowania odcisku). Uprawnienia do wejścia można w prosty sposób nadać 20 osobom, co sprawia, że dla bezpieczeństwa można skopiować więcej niż jeden odcisk palca każdego domownika. Natomiast w przypadku systemowego używania czytnika – wraz z aplikacją ekey bionyx – użytkownik może przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i innych użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji.Czytnik w firmie lub budynku wielorodzinnym. Jakie powinien mieć cechy?


LICZBA UŻYTKOWNIKÓW. Czytniki, które sprawdzą się w obiektach firmowych lub wielorodzinnych, powinny mieć przede wszystkim możliwość obsługi większej liczby użytkowników. Taka cecha wyróżnia czytnik SOMMER – klasyczne i proste w obsłudze urządzenie z intuicyjnym menu, którego pamięć umożliwia zakodowanie od 50 do ok. 80 odcisków palców. Natomiast czytniki UniLock i IDENCOM mają jeszcze większą pamię.

Ten pierwszy zapamiętuje odciski linii papilarnych ok. 100 użytkowników, a drugi ma najpojemniejszą pamięć ze wszystkich czytników z oferty G-U, ponieważ umożliwia zakodowanie punktów z opuszek palców od ok. 150 osób.

Ponadto czytnik UniLock, który jest urządzeniem opartym nie tylko na biometrycznej kontroli dostępu, pozwala wygenerować aż 150 cyfrowych kodów dostępu, nielimitowaną liczbę kodów ekey i obsługiwać 200 RFID-transponderów, dzięki czemu jest rozwiązaniem uniwersalnym, które gwarantuje pełną kontrolę dostępu na różnych poziomach i w różnych obiektach: mieszkaniach i apartamentach, domach letniskowych, hotelach. UniLock może zatem funkcjonować w ramach tzw. wirtualnej recepcji, czyli np. w wynajmie krótkoterminowym (z pomocą specjalnej aplikacji zarządca generuje jednorazowy lub czasowy kod dostępu, który następnie przesyła gościom).

UPRAWNIENIA ADMINISTRATORA. W przypadku czytników obsługiwanych przez więcej osób ważną cechą staje się możliwość podziału na zwykłych użytkowników i administratorów, którzy mają wgląd w zapisane dane i mogą nimi zarządzać. Dlatego czytnik SOMMER umożliwia nadawanie uprawnień administratora (maksymalnie 9 użytkownikom, w zależności od stopnia złożoności odcisków), natomiast czytnik UniLock ma dodatkową funkcję – pozwala administratorowi zapisanych danych przyznawać dostęp na czterech poziomach uprawnień: dostęp czasowy (godzinowy), stały, jednorazowy, cykliczny (np. od poniedziałku do piątku). Dodatkowe uprawnienia nadawane administratorom i/lub przez nich sprawdzają się w szczególności w firmach, ponieważ umożliwiają jeszcze lepszą kontrolę wejść do budynku lub jego chronionych stref.

WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI DOSTĘPOWYCH
. Czytniki linii papilarnych nie muszą opierać się jedynie na biometrycznej kontroli wejścia – mogą oferować więcej możliwości dostępowych i ta cecha sprawia, szczególnie w firmach, że stają się rozwiązaniem uniwersalnym. Przykładem jest czytnik IDENCOM, który może być obsługiwany nie tylko przez skan opuszki palca, ale także przy użyciu pilota. Ale najwięcej możliwości oferuje czytnik UniLock, który łączy czytnik linii papilarnych z czytnikiem numerycznym i czytnikiem RFID. W praktyce oznacza to możliwość identyfikacji użytkowników również poprzez: wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej, transpondery (brelok lub karta), identyfikację zbliżeniową za pomocą fal radiowych, zdalną obsługę z użyciem smartfonu (na miejscu poprzez Bluetooth lub za pomocą aplikacji SmartLock, albo z dowolnego miejsca na świecie, dzięki modułowi Wi-Fi GateWay – opcja dodatkowa, płatna).

BEZPIECZEŃSTWO
. Ta cecha nieodmiennie łączy wszystkie czytniki – bez względu na obiekt, w którym mają być zastosowane. Dlatego wszystkie wymienione modele z oferty G-U posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Czytnik SOMMER gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i cyfrową ochronę antywłamaniową, dzięki 128-bitowemu szyfrowaniu AES ze zmieniającym się kodem (Rollingcode) oraz szyfrowanej transmisji danych, dzięki łączu radiowemu między czytnikiem a odbiornikiem radiowym (brak ryzyka zwarcia i zmostkowania). Certyfikowane zabezpieczenia przed niechcianą manipulacją zostały zastosowane także w czytniku IDENCOM, w którym działanie skanera opiera się nie tylko na odczycie określonych punktów z opuszek palców, ale także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców. Bezpieczeństwo antywłamaniowe wzmacnia także szyfrowana transmisja, dzięki której nie ma ryzyka nieautoryzowanego otwarcia drzwi.

Jednak bez względu na to, który z wymienionych czytników z oferty G-U klient wybierze do domu, budynku wielorodzinnego czy firmy – każdy z nich oferuje komfort i bezpieczeństwo z zakresu systemowej kontroli wejścia. Kompilacja cech odpowiadających wybranemu modelowi sprawia, że czytnik linii papilarnych łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb rodziny, domu czy firmy.

G-U Polska
press box

NAPISZ DO NAS

> admin(at)lazienkaikuchnia.pl <