Regulacja okien sposobem na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu i oszczędność energii
- Kategoria: WYKOŃCZENIE
Styczniowe podwyżki cen prądu i gazu miały zauważalny wpływ na nasze finanse. Rachunki wyższe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent spowodowały, że zaczęliśmy szukać alternatywnych sposobów na oszczędność energii i pieniędzy. Wśród wielu skutecznych rozwiązań, jedno z nich jest szczególnie proste i warte zastosowania – to sezonowa regulacja okien.
Choć w teorii wiemy, że możemy regulować okna, a tym samym zadbać i o to, by zatrzymać ciepło w mieszkaniu, to raczej rzadko to robimy. Od teorii do praktyki nam daleko - takie wnioski można wyciągnąć, analizując wyniki badania opinii, przeprowadzonego w styczniu tego roku. Jak się okazuje, mamy całkiem sporą wiedzę na temat możliwości regulacji okien - 69% ankietowanych deklaruje, że słyszało takiej opcji. Niestety, z praktyką jest gorzej - tylko 36% osób potwierdziło, że sezonowo reguluje okna. Połowa ankietowanych (51%) nie zmienia trybu okien wcale, a 13% nie ma zdania w tej kwestii.
Regulacja okien na lato i na zimę to chyba najprostszy sposób na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu. Dzięki odpowiedniej regulacji okuć (w zależności od sezonu) możemy być pewni, że nasze okna są 100% szczelne, co w efekcie przekłada się na nasze rachunki za energię i budżet domowy. To niezwykle proste rozwiązanie i zachęcamy wszystkich do przyjrzenia się swoim oknom i okresowej regulacji ustawień. – podpowiada Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.
Być może powodem, dla którego tak rzadko samodzielnie regulujemy okna, jest nieznajomość techniki regulacji lub obawa o uszkodzenie stolarki okiennej. Jak więc samodzielnie i bezpiecznie wyregulować okna? Aby ustawić tryb zimowy, wystarczy za pomocą klucza imbusowego przekręcić bolce o połowę obrotu (90° względem poprzedniego ułożenia). Analogicznie, jeśli zechcemy przestawić okna na tryb letni, przekręcamy bolce w odwrotnym kierunku, zachowując taką samą zasadę.
Jeśli chcemy, aby okno służyło nam przez długie lata, to powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Podczas standardowego mycia okien miejmy na uwadze nie tylko czystość szyb i ramy, ale zróbmy też przegląd i konserwację mechanizmów, nasmarujmy odpowiednimi preparatami okucia w miejscach tarcia. A jeśli planujemy wymianę okien, to dopilnujmy, aby ekipa odpowiadająca za to zadanie przeprowadziła ciepły montaż – to poprawia efektywność energetyczną budynku.
Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OKNOPLAST. Badanie metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1058 osób.
OKNOPLAST
press box